Warning: Parameter 2 to modChrome_artvmenu() expected to be a reference, value given in /home/stopnieh/domains/stopnieharcerskie.pl/public_html/templates/stopnie/html/modules.php on line 36

Warning: Parameter 3 to modChrome_artvmenu() expected to be a reference, value given in /home/stopnieh/domains/stopnieharcerskie.pl/public_html/templates/stopnie/html/modules.php on line 36

Notice: Undefined variable: baseurl in /home/stopnieh/domains/stopnieharcerskie.pl/public_html/plugins/content/responsive-tables/responsive-tables.php on line 17

 

Szare Szeregi zostały powołane 27 września 1939. Był to kryptonim organizacji harcerzy ZHP, jednak powszechnie tym mianem określa się cały Związek Harcerstwa Polskiego podczas II Wojny Światowej. Działalność Szarych Szeregów wspierała Delegatura Rządu Rzeczypospolitej Polskiej Na Kraj oraz Komędę Główną Armii Krajowej.

Członkowie Szarych Szeregów podzieleni zostali na trzy grupy wiekowe:

  • Zawisza - 12 - 14 lat

Zawiszacy nie brali udziału w walkach, ich głównym zadaniem była służba pomocnicza. Najbardziej znaną jej formą była zorganizowana podczas Powstania Warszawskiego Harcerska Poczta Polowa.

  • Bojowe Szkoły - 15 - 17 lat

Głównym działaniem Szkół Bojowych był mały sabotaż, czyli akcja propogandowa, skierowana do mieszkańców. W ramach swoich działań członkowie Bojowych Szkół rozlepiali plakaty, wypisywali propagandowe hasła na murach, zrywali niemieckie flagi czy też gazowali kina. Uczestniczyli tekże w akcji WISS czyli akcji obserwacyjnej niemieckich wojsk. Wielu członków Szkół Bojowych brało udział w Powstaniu Warszawskim oraz zostało przydzielonych do jednostek AK.

  • Grupy Szturmowe - powyże 18 lat

Pełnoletni harcerze z drużyn GS pełnili służbę w wielkiej dywersji. Grupy Szturmowe podporządkowane były Kedywowi AK. Z drużyn Grup Szturmowych utworzone zostały bataliony Zośka i Parasol. Do zadań GS należało wysadzanie mostów kolejowych, odbijanie więźniów (np. Meksyk II - Akcja pod Arsenałem), a tekże zamachy na niemieckich funkcjonariuszy (np. Zamach na Kutschere) Członkowie Grup Szturmowych przechodzili szkolenia w szkolach podchorążych takich jak, prowadzona przez Szare Szeregi Szkoła Podchorążych Piechoty Rezerwy "Agricola"

 

Podstawową koncepcją na której opierała się działalność Szarych Szeregów było hasło "Dziś, Jutro, Pojutrze".

  • Dziś - okres konspiracji, przygotowanie do powstania
  • Jutro - walka zbrojna, powstanie
  • Pojutrze - odbudowa i praca w wolnej Polsce

Patrol Agatona - Powstanie Warszawskie

Copyright © 2015 A.K. All Rights Reserved.